شش سال فعالیت مداوم ، سایت هاوستین را جزء پایدارترین سیستم های مالی ایران قرار داد.  استفاده بیش از 250 سایت و وبلاگ از موتور جستجوی هاوستین

خواص و فواید عدس

  اسامی گوناگون عدس : نام فارسی این گیاه مرجومک است ولی امروزه بیشتر به عدس شهرت دارد . در هند عدس قرمز میسور گفته می شود و عدس معمولی به میسوردال شهرت دارد. عدس در زبان اردو با عنوان میسورکی دال شناخته می شود . مرجمک ، مرجوم ، نرسک ، نرسنگ ، نشک و مرجمی از اسامی دیگر عدس می باشد .

  عدس در زبان لاتین به Lens esculenta ، در زبان انگلیسی به Lentil در زبان فرانسه به Lentille و در زبان آلمانی به Echte lines شهرت دارد .

عدس در زبان مالایی به Masur parippu ، در زبان مراتی به Masurdal ، در زبان بنگالی به Mashroori dal ودر زبان گجرات به Masur dal شهرت دارد .

عدس سه گونه اصلی دارد . این سه گونه اصلی عبارتند از :

مرجی Lens cyaneum

عدس سیاه Lens nigrican

عدس وحشی sativa Vicia

مشخصات کلی عدس : عدس گیاهی است از تیره پروانه واران یک لپه بوده و دانه هایش یکی از مواد عالی غذایی انسان است . برگهای گیاه عدس دارای ده تا چهارده برگچه دراز کرکدار می باشد . گلهای آن سفید و دارای لکه های بنفش است . میوه عدس حاوی دو دانه وینایک است . این گیاه در زمینهای آهکی خوب می روید ولی در اراضی رسی رشد نمی کند . طبیعت عدس معتدل است .

ترکیبات شیمیایی عدس : در خاکستر عدس مواد فسفاته به میزان زیادی وجود دارد . در صد گرم عدس حدود سیصد و بیست و هفت کالری انرژی ، دوازده گرم آب ، بیست و سه میلی گرم پروتید ، یک و سه دهم میلی گرم لیپید ، پنجاه و شش میلی گرم گلوسید ، چهل میلی گرم سدیم و حدود هفت صد و پنجاه میلی گرم پتاسیم وجود دارد.

نسخه های شفا بخش عدس

یک تقویت معده با عدس : جهت تقویت معده و رفع ضعف آن خوردن مربای عدس (پوست کنده) توصیه می شود . همچنین خوردن عدس پوست کنده پخته همراه با کمی پودر زینان یا بادیان علاوه بر رفع ضعف معده موجب از بین رفتن نفخ آن نیز می گردد .

دو باز کننده رنگ چهره و رفع زردی آن با عدس : خوردن عدس پخته با تخم خربزه پودر شده در طول چند هفته متوالی تاثیر زبادی در رفع زردی رخسار و باز کردن رنگ چهره دارد. مالیدن پودر عدس خام که با پودر تخم خربزه مخلوط و با کمی سرکه یا آبلیمو خمیر شده باشد نیز در رفع تیرگی پوست موثر است.

سه در مان ترک سرما زدگی با عدس : ضماد عدس پخته شده در سرکه انگور بر روی ترک دست و پا که به علت سرمازدگی عارض شده باشد موجب التیام ترکها و بهبود سریع آن می گردد . همچنین ضماد آرد عدس خام که با کمی آب خمیر شده باشد بر روی التهابات سطح پوست موجب از بین رفتن این التهابات می گردد.

چهار درمان یبوست با عدس : از عجایب طبیعت و خلقت این است که خوردن عدس پخته شده قابض (سفت کننده معده) بوده در حالی که خوردن آب پخته آن خاصیت مسهل (کارکن معده) دارد.

پنج رفع لک و تیرگی پوست با عدس : جهت برطرف شدن لکهای پوست و صورت و روشن گردانیدن آن بیست گرم عدس خام را نرم ساییده ، با پانزده گرم پودر نبات مخلوط کرده و با کمی آب خمیر نمایید و به صورت و پوست بمالید و این عمل را تا چند روز متوالی تکرار کنید .

شش درمان بند آمدگی شیر در پستان با عدس : یکی دیگر از خواص جالب عدس این است که چنانچه کمی عدس را نرم ساییده و با برگ کلم قمری له شده و کمی آب مخلوط نمایند و بر روی پستان ضماد کننده علاوه بر رفع بند آمدگی شیر در پستان در تحلیل ورم آن نیز موثر است .

هفت رفع جوشهای ریز صورت با عدس : یکی دیگر از خواص جالب عدس این است که چنانچه کمی عدس خام را نرم ساییده و با سفیده یک عدد تخم مرغ و کمی آب بصورت خمیر در آورند و آن را بر محل آبله و جوشهای ریز صورت ضماد کنند موجب از بین رفتن این نوع جوشها می گردد .

هشت درمان آبسه و آفت دهان با عدس : جهت از بین رفتن آبسه و آفت دهان بیست گرم عدس خام را با بیست گرم میوه تاجریزی مخلوط کرد . آن را پخته و آب صاف شده آن را در دهان غرغره و مضمضه نمایید .

نه رفع سرفه و درمان سینه درد با عدس : خوردن آب عدس پخته شده به دلیل سهل الهضم بودن و داشتن نشاسته ، کلسیم و ویتامینهای C،B،A در چند وعده متوالی داروی مفید و موثری جهت رفع سرفه و درمان سینه درد می باشد . به همین دلیل مصرف آن به افرادی که دچار سرفه و سینه درد شده اند توصیه می شود .

ده نقش عدس در خروج مواد فاسد شده از معده : کسانی که غذا در معده آنان مانده و فاسد شده چنانچه بیست گرم (حدود سی عدد) عدس مقشر(پوست گرفته) را ببلعند مواد فاسد شده را از معده آنها خارج می کند .

یازده درمان دیفتری با عدس : دارو سازان سنتی ایران جهت معالجه بیماری که مبتلا به خناق(دیفتری) بود کمی آّ عدس پخته شده را با کمی رب شاه توت و سماق مخلوط می کردند و به بیمار می خوراندند و به این ترتیب مرض دیفتری آنها را به خوبی درمان می کردند .

دوازده سفید کردن دندانها و رفع جرم آنها با عدس : جهت سفید شدن دندانها و از بین بردن جرم آنها ، کمی عدس را در ظرفی ریخته و روی آتش گذاریم تا به آرامی سوخته شود . سپس آنرا نرم ساییده ، مسواک تر یا انگشت تمیز تر را به آن آغشته نموده و روزانه دو مرتبه به دندانها بکشید.

سیزده درمان بی حسی و ورم پلک چشم با عدس :مقداری عدس را به ترتیب که در نسخه قبلی (نسخه دوازده) ذکر شد ، سوزانده وآن را با کمی آب خمیر نموده و بر پایین پلک مبتلا به استرخاء (سستی) و ورم بگذارید و پس از چند ساعت گذاشتن ، آن را با آب نیم گرم بشویید بی حسی و ورم پلک را برطرف می سازد .

چهارده نقش عدس در جلوگیری از خروج بیش از حد خون عادت ماهیانه زنان : زنانی که ترشحات عادت ماهیانه و خون قاعدگی آنها بیشتر از حالت طبیعی است برای کم شدن مقداری عدس مقشر (پوست کنده) را در مقداری سرکه پخته و میل کنند .

پانزده درمان تب آبله با عدس : افرادی که به تب بخصوص تب آبله دچار شده اند اگر مقداری عدس با پوست را در کمی سرکه یا آبغوره پخته و از آن میل نمایند یا بر پیشانی ضماد کنند موجب فروکش کردن درجه حرارت بدن و درمان تب می گردد .

شانزده تحلیل ورمهای گرم چشم با عدس : پانزده گرم عدس خام را با ده گرم ناخنک مخلوط کرده ، نرم ساییده ، با کمی آبمیوه به و روغن گل سرخ مخلوط نموده ، خوب بهم زده تا به شکل مرهمی در آید . سپس از این مرهم بر محل ورم اطراف چشم ضماد کنید تا اینگونه ورمها از بین بروند .

هفده درمان سرخک و مخملک با عدس : ضماد دمکرده عدس با سرکه بر پیشانی در طی چند روز متوالی علاوه بر درمان سرخک و مخملک و تحلیل ورمهای گرم در از بین بردن خنازیر (غده سرطانی متورم زیر گلو) نیز موثر است .

هجده التیام زخمهای عمیق با عدس : پنجاه گرم عدس پوست نکنده را پخته و له نمایید . سپس آنرا با کمی عسل خمیر نموده و بر روی زخمها و جراحات عمیق ضماد کنید و تاثیر آن را در التیام سریع اینگونه زخم ها و جراحات ببنید .

نوزده نقش عدس در تولد نوزاد دختر : عدس به دلیل اینکه خون و ترشحات داخلی رحم زنان را ترش می کند . محیط داخلی رحم را مستعد رشد و پرورش کروموزوم جنس ماده می کند و کروموزوم های جنسی نر را از بین می برد . به همین دلیل مصرف آن به مادرانی که آرزوی داشتن دختر دارند توصیه می شود .

 
 

                     نظرات

   کانال سایت در تلگرام    صفحه ما در VK   صفحه ما در فیسنما   صفحه ما در اینستاگرام